ПРО МАЙСТРИНЮ

В селі Ошихліби Кіцманського району Чернівецької області проживає народний майстер Буковини - Щербань Ярослава Дмитрівна. Почала Ярослава Дмитрівна ткати ще змалку, оскільки за традицією кожна дівчина повинна була вміти виткати та вишити народний костюм. Мама і бабуся навчили Ярославу цьому ремеслу.

До асортименту виробів Ярослави Дмитрівни належать: килими, сорочки вишиті пацьорками, рахунковою гладдю, «циркою», пояси - «боярки», плахти -«горбатки», сумки - «тайстри», кептарі, рушники. Кожен твір майстриня старається виконати з притаманною їй скурпульозністю, тому що кожна неправильно кинута нитка при тканні, чи пришита пацьорка на багатій квітами сорочці може створити руйнування структури орнаменту в цілому. Ця праця вимагає великих затрат часу, сили і терпіння. Та це не є перешкодою для створення все нових і нових творчих ідей Ярослави.

Відновлюючи ткацьку традицію Ярослава Дмитрівна опанувала техніку буковинського пояса – «боярка», плахти - «горбатки» і рушників. Кожен із цих виробів має складну традиційну техніку ткання та вишивки, притаманну Буковинському регіону.

Найціннішим у творчості Ярослави є збереження і відродження призабутих ткацьких технік ткання плахти – «горботки» та узорного пояса –«боярка». Окрім цього майстриня бездоганно володіє старовинними техніками вишивки пацьорками за малюнком (відроджений унікальний тип вишивки, яким користується тільки Ярослава), «цирка» (яка побутувала на Буковині за часів Австро-Угорської імперії).

 

Ярослава Дмитрівна Щербань не тільки володіє і зберігає унікальні знання та навички, а й навчає усіх охочих і небайдужих. Співпрацює з професійними художниками, студентами Буковини й Івано - Франківщини. Про її творчість відомо не тільки в Україні, а й далеко за її межами.
З 2006 р. Ярослава Дмитрівна є членом Національної спілки народних майстрів України.

Неоднократно брала участь в гуцульських та бойківських фестивалях, за що має відповідні грамоти та дипломи.

В 2008 р. нагороджена «Золотою голкою України» Української ради миру за високі професійні досягнення.

Ярослава Дмитрівна є постійним учасником Національного сорочинського ярмарку с. Великі Сорочинці Полтавської області та Петрівського ярмарку в м. Чернівці, нагороджена відповідними дипломами та грамотами.

Роботи Ярослави Дмитрівни виставлялися також і в м. Києві, зокрема в Міжнародному виставковому центрі, Українському домі, тощо.

Крім того, майстриня експонувала свої роботи і на міжнародних виставках в м. Сучава та м. Селтичени (Румунія) в 2007 р., м. Халтідіке (Греція) – 2010 р., м. Берлін (Німеччина) – Виставка «Зелений тиждень в Берліні» - 2010 р., м. Калелья (Іспанія). На нашому сайті представлені вироби ручної роботи, що є частиною одвічної української культури, виготовляючи які майстриня вкладає всю свою душу…